У Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці імені В. Г. Короленка у дружньому колі відбулася презентація книг Володимира Кашки «Час плоду» та Юрія Ананка «Книга радости».
Обидві збірки прекрасно видані коштом обласного бюджету Чернігівщини в рамках обласної Програми підтримки розвитку інформаційної та видавничої сфер на 2016—2020 роки.
Шанованими гостями презентації стали: М. Ткач – письменник, головний редактор журналу «Літературний Чернігів», голова Літературної спілки «Чернігів», В. Сорокін – начальник відділу співпраці зі ЗМІ Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, С. Павленко – історик, журналіст, головний редактор журналу «Сіверський літопис», Г. Арсенич-Баран – письменниця, очільниця Чернігівської обласної організації НСПУ.
Володимир Кашка та Юрій Ананко – дуже талановиті письменники різних поколінь, однак їх об’єднує довірлива розмова з читачами про найдорожче: життя, любов, совість, відповідальність, працю, творчість. Про землю і небо, про Бога і вічність. Автори з досить складними долями донесли нам нарешті своє слово, яке змушує думати, співпереживати, відчувати красу, мріяти про світле та небуденне.
Блискучий український поет, прозаїк, есеїст Володимир Кашка народився на Прилуччині в родині колгоспника. Навчався у педагогічному училищі, а згодом – у Московському літературному інституті імені О. М. Горького. Отже поринув у вир літературних захоплень, обравши шлях важких пошуків власного Слова, свого віртуозного творчого стилю. За плечима Володимира Кашки – служба у війську, робота журналістом. Окрім того, він працював теслею, кочегаром, учителем та моряком рятувальної служби… Увесь час активно писав, вів громадську роботу. Але тоді людський і творчий неспокій вважався крамолою, називався українським буржуазним націоналізмом та антирадянщиною. Наш поет був занесений у чорні списки КДБ... Тож довелося йому зазнати жорстоких переслідувань, ізоляції. А нині про нього пишуть і говорять, як про видатного українського письменника, класика нашої літератури, відомого також і за кордоном.
Книга «Час плоду» складається з двох романів – «Картотека пана Альфи» та «Казання про ходіння в речі», глибоко-філософських, а водночас геніально простих і зворушливо ліричних. Кожне речення змушує читача аналізувати, замислюватись над такими питаннями: хто ми? Для чого прийшли на цю землю? Що буде далі? Такі ж проникливі й есеї, вміщені тут.
«Картотеку пана Альфи» можна домислювати, доповнювати, наповнювати, розкривати; кожен може знайти в ній свої вчорашні і сьогоднішні сліди, її тексти дають змогу побачити бодай контури себе завтрашнього.
«Казання про ходіння в речі» – не менш унікальна книга! «Всі речі, допоки вони в собі й ні для кого, – як правило, сплять»... У світі людей і речей без упину щось відбувається, завершується і починається... Прочитайте – не пошкодуєте!
«Колесо» – у цьому дивовижному творі заднє колесо розмірковує про своє власне життя. Автор використовує алегоричні прийоми. Порушується питання про лідерство – за успішним лідером завжди є люди, які працюють на успіх.
« Час плоду» – есе. «Плід має завершити шлях плоду»… Зміст полягає в тому, що увесь зібраний досвід, всю мудрість треба передати нащадкам і як свято зустріти останній етап людського шляху.
«Книга радости» мужнього Юрія Ананка – це надзвичайно чарівна збірка про радість, котру треба по-справжньому цінувати, про дива, котрі оточують нас. Саме творчість для автора – неймовірне, захоплююче, яскраве свято. А свято – це щира радість і надія. Читаючи книги Юрія Ананка, який зазнав багато болі і самотності, дивується, як його книжковий світ гармонійно наповнюється радістю, котру несе в собі ця людина, яка так вболіває за нас із вами, за Україну, світ, наше прийдешнє!
Сергій Павленко розповів про юність Володимира Кашки, про людину, яка любила життя, сподівалася на кращі часи в країні, опанувала багато професій, життєво необхідних. Його романи – нестандартні, модерні, філософські, та головне у них – українська душа, одягнена у вишиванку.
Ганна Арсенич-Баран дуже тепло відізвалася про Володимира Кашку, його філософські міркування. Вона зазначила, що створений у Бахмачі інтелектуальний осередок у 80-ті роки, так звані восьмидесятники, їхня спадщина ще до кінця не вивчена, не осмислена. Але, що ця література – напрочуд сучасна, це дійсно факт. А творчість Юрія Ананка – це Боже благословення! Автор доводить, які у людини є насправді потужні можливості. До речі, сам Юрій вивчив іспанську мову, аби лише перекласти свою улюблену книжку – чудову повість Хуана Рамона Хіменеса «Платеро і я», яка вперше вийшла в Україні. Це – справжній духовний подвиг!
Письменник Михайло Ткач наголосив, що обидва талановиті автори – дійсно сучасні, і нові книжки будуть дуже цікаві читачам. А ведуча презентації Валентина Куценко ознайомила присутніх із книжковою виставкою «Мистецтво передачі почуттів: Ю. Ананко та В. Кашка».
Прозвучала на презентації слушна пропозиція – висунути в 2018 році Юрія Ананка на здобуття премії імені Михайла Коцюбинського – за «Книгу радости». Безперечно, автор гідний такої високої нагороди.
Сергій Квітницький